"Enter"a basıp içeriğe geçin

CPU-Z Detaylı Rehber

CPU-Z bilgisayarınızdaki bileşenleri ve detaylarını gösteren yardımcı bir programdır. Bu rehberde size CPU-Z’nin detaylarını anlatacağım.

1-) CPU ( İşlemci)

CPU

CPUID’in yapımcısı olduğu CPU-Z ana teması işlemci üzerine olduğu için ilk sayfada CPU özelliklerine yer veriyor. CPU sayfasında bilgisayarınızdaki işlemcinin ismi , model numarası , Core Speed’i (Çekirdek Hızı) gibi özellikleri temin edebilirsiniz.

2-) Caches (Önbellek)

Caches

Caches sayfası işlemcinizin içerisindeki Caches (önbellek) ‘lerin miktarını göstermekte. L1 , L2 , L3 diye sıralanan üç farklı önbellek görselde görüldüğü gibi miktarları belirtilmekte.

3-) Mainboard (Anakart)

Mainboard

Mainboard (Anakart) sekmesi bilgisayarınızdaki chipset , model numarası , PCI -Express sürümü gibi bilgileri göstermektedir.

Not: Masaüstü mainboard (anakart) larında daha detaylı bilgi içerecektir bu sekme.

4-) Memory – RAM

Memory

Memory sekmesi bilgisayarınızdaki RAM’lerin miktarını , hızını ve gecikmesini göstermekte. RAM’ler dual channel (çift kanal) ya da single channel (tek kanal) olarak çalışabilmekte. Bunu sizin taktığınız aynı özellikteki RAM sayısı belirler. 16 GB ‘lık tek kanal RAM takmak yerine 2 tane 8 GB’lık RAM takmak işlemcinizi daha çok rahatlatacaktır. Kırmızı alan içerisindeki Channel kısmından siz de bilgisayarınızın RAM’inin hangi mod da çalıştığını öğrenebilirsiniz.

5-) SPD

SPD sekmesi bilgisayarınızdaki RAM’lerin daha detayle bilgisini vermekte. Sol üstte bilgisayarınızdaki hangi slot (RAM yuvası) ta hangi RAM takılı olduğunu görebilirsiniz. RAM’lerinizin ismine , markasına ,modeline ve part number ‘ a üst kısımda görebilirsiniz. Kendi RAM ‘ inizden bir tane daha almak isteseniz Part Number kısmını internete yazmanız yeterli. Alt kısımda CAS Latency yani RAM ‘ inizin gecikme değerini görebilirsiniz. Voltaj arttırarak yani bilgisayarınızdaki XMP özelliğini açarak RAM ‘ lerinizi daha da hızlandıra bilirsiniz.

6-) Graphics (Grafik)

Graphics

Uygulama işlemci odaklı olduğu için Grafik birimlerine çok fazla yer verilmese de bir tane sekme ayırmışlar. İşlemcinizin içerisinde grafik birimi var ise kırmızı ile işaretlenen yerde diğer grafik birimine bakabilirsiniz.

7-) Bench

Bench

Bench kısmında işlemcinizde anormal bir durum ya da sorun tespit ederseniz bu sekmede test edebilirsiniz. Ayrıca soğutucunuzun performansını test etmek adına Stress testini açarak işlemcinizin %100 kullanılmasını sağlayarak soğutucunuzu sınayabilirsiniz.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Destek olmak için paylaşabilir ve gelişmem açısından yorumlarda eleştirebilirsiniz. Benimle iletişime geçmek için tıklayın.

CPU-Z İNDİRME LİNK

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir